Haber

ABD Başkanı Biden: ABD temerrüde düşmeyecek

ABD KongresiBorç tavanının artırılmasına ilişkin müzakereler sürerken, ABD’nin temerrüde düşüp düşmeyeceği gündemde.

Japonya’da düzenlenen G7 Zirvesi öncesi Beyaz Saray’da açıklama yapan ABD Lideri Joe Biden, “Bütçe konusunda anlaşmaya varacağımızdan eminim. ABD temerrüde düşmeyecek. “Odadaki her başkan, borçlarımızı ödemezsek sonuçlarının farkındadır, borçlarımızı ödemezsek bunun Amerikan ekonomisi ve Amerikan halkı için felaket olacağının farkındadır ve eminim odadaki herkes kabul eder.”

Devam eden müzakerelerin özünün bütçe detaylarında olduğunu belirten Biden, “Bu müzakere aslında borçlarımızı ödeyip ödemeyeceğimiz değil, bütçenin nasıl olacağının ana hatlarıyla ilgili. Liderlerin hepsi hemfikir, temerrüde düşmeyeceğiz” dedi. Gezisi sırasında Kongre üyeleriyle temas halinde olacağını belirten Biden, “Açıklığa kavuşturmak için ABD’nin bunu yapmayacak bir ülke olmadığını tekrar söyleyecek. Borcumuzu ödüyoruz ve bir anlaşmaya varana kadar önümüzdeki günlerde Kongre liderleriyle bu görüşmeleri sürdüreceğiz” dedi.

Biden ziyaretlerini iptal etti

Biden, Japonya’dan sonra planlandı Avustralyave Papua Yeni Gine, ABD’ye dönecek ve bütçe müzakerelerine katılacak.

ABD borç tavanı 1960’tan bu yana 78 kez yükseltildi

Cumhuriyetçiler, federal bütçede yapılacak kesintilerin kabul edilmemesi halinde 31.3 trilyon dolarlık borç tavanını yükseltme önerisini reddedeceklerini söylediler. ABD hükümetinin borç tavanı yükseltilmedikçe 1 Haziran’a kadar temerrüde düşmesi bekleniyor. ABD Kongresi, borç tavanını 1960’tan bu yana 78 kez yükseltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu