Ekonomi

AFAD ve Kızılay’a yapılan bağışlar vergi indirimi alacak

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından genel hayatı olumsuz etkileyen kuralların kaldırılması ve acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından bağış ve yardımlar yapılıyor. kurbanların ihtiyaçları.

AFAD Başkanlığı ve Türk Kızılayı tarafından afetzedeler için açıklanan hesaplara yapılan her türlü nakdi bağış ve yardımlar, gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri tarafından kesintiye tabi tutulacak. Bağışların mahsup edilebilmesi için ödemeye ilişkin banka dekontu yeterli olacaktır.

Deprem sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen kuralların kaldırılması için gelir ve kurumlar vergisi mükellefleri de işyerlerinde bulunan veya dışarıdan temin ettikleri gerekli teçhizatı bağışlayabilirler. Bağışlar, AFAD Başkanlığı’na yapılabileceği gibi, AFAD’ın yönlendireceği kamu kurum ve kuruluşlarına da aktarılabilir. Bu kapsamda yapılan her türlü ayni bağış, ilgili kurumlarca bağış ve makbuz konusu eşyanın içeriğine ilişkin belge düzenlenmesi kaydıyla indirime tabi tutulabilir. Söz konusu kapsamda yapılacak bağış ve yardımlarda KDV hesaplanmayacak olup, bağışa konu olan mallar üzerinden katlanılan KDV de işletmeler tarafından indirime tabi tutulabilecektir.

haber-viransehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu