Ekonomi

AMD ve Nvidia GPU ve CPU gelişimi için güçlü planlar sunuyor – JPMorgan

Bu hafta Tayvan’da düzenlenen Computex yıllık bilgisayar fuarında NVIDIA (NASDAQ:NVDA) ve AMD (NASDAQ:AMD) İcra Kurulu Başkanlarının sunumlarını değerlendiren bir notta JPMorgan analistleri şirketlerin planlarını “etkileyici” olarak nitelendirdi.

JPMorgan, Nvidia CEO’su Jensen Huang’ın sunumuna Mart ayındaki GTC etkinliğinin bir özetiyle başladığına dikkat çekti. NVIDIA’nın NIM (NVIDIA Inferencing Microservices) ürünüyle kurumsal sektörde önemli bir büyüme kaydettiğini ve yapay zeka alanındaki bir sonraki büyük gelişmenin otonom makineleri ve robotları çalıştırmak için fiziksel yapay zekanın geliştirilmesi olacağını vurguladı.

JPMorgan analistleri, “Daha da önemlisi, ekip bize geçen yıl özetledikleri gibi CY27’ye kadar olan veri merkezi GPU/CPU ürün planlarına erken bir bakış sağladı” dedi.

AMD CEO’su Lisa Su sunumuna AMD’nin geniş PC, gömülü ve veri merkezi ürün yelpazesini ve ekibin yapay zeka özelliklerini ürün yelpazesine nasıl entegre ettiğini tartışarak başladı.

Analistler, ana vurgunun ekibin ilk veri merkezi GPU planları üzerinde olduğunu ve bu yılın dördüncü çeyreğinden itibaren yeni veri merkezi GPU’larının yıllık bir programını gösterdiğini gözlemledi.

JPMorgan analistleri, “Ekip, artan bellek kapasitesi ve bant genişliğinin (daha fazla miktarda HBM kapasitesi) yanı sıra yeni CDNA mimarisi iyileştirmelerinin hızlı bir şekilde art arda yapılması yoluyla çıkarım performansını artırmaya öncelik vermeye devam ediyor” diye yazdı.

Banka, “Performans konusunda çok fazla ayrıntı vermemekle birlikte, AMD ekibinin en azından NVIDIA ile aradaki performans farkını kapatabileceğinden ya da belki de daraltmaya başlayabileceğinden eminiz” dedi.

Sonuç olarak JPMorgan, her iki şirketin de sağlam bir yeni ürün yelpazesine ve gelecek planlarına sahip olduğunu belirtti.

Bu makale AI yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

zile-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu