Ekonomi

Avro Bölgesi’nde şirketlerin kredi talebi artan faiz oranlarıyla birlikte düşüyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB), kurumsal ve tüketici kredilerine ilişkin Ekim 2023 anketinin sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Temmuz-Eylül döneminde bankalar firma ve hanehalkına kredi verme koşullarını sıkılaştırırken, firma ve hanehalkının kredi talebi de azaldı.

ECB açıklamasında, “Bankalar, üçüncü çeyrekte şirketlerin kredi veya kredi limiti talebinde, hane halkının konut ve tüketici kredisi talebinde azalma olduğunu bildirdi.” İfadesi yer aldı.

Açıklamada, söz konusu düşüşün son çeyreklere göre bankaların beklentilerinin oldukça üzerinde olduğu belirtilerek, “Bu düşüşün temel nedeni yüksek faizler, şirketler için sabit yatırımların düşük olması, tüketici güveninin düşük olmasıydı. hane halkı ve kötüleşen konut piyasası beklentileri.” Söylendi.

Ankete göre, Euro Bölgesi bankaları 2023 yılının son çeyreğinde firmalara verilen kredilerde koşulların daha ölçülü de olsa net bir şekilde sıkılaştırılacağını öngörüyor, konut kredilerinde ise kredi koşulları genel olarak değişmeyecek. “Tüketici kredilerinde ise Euro Bölgesi bankaları son çeyrekte daha ciddi bir net daralma bekliyor.” bekliyorum.” ifadeleri kullanıldı.

Bu arada ECB faiz oranlarını artırarak yüksek enflasyonla mücadele ediyor. Bu durum tüketiciler için kredi maliyetlerini artırırken inşaat ve diğer branşlardaki yatırımları daha değerli hale getirerek ekonomiyi yavaşlatıyor.

ECB’nin bir sonraki faiz toplantısı 26 Ekim’de yapılacak. ECB’nin para piyasalarında fiyatlamada üç ana politika faizini sabit tutacağı kesin kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu