Haber

Beyoğlu’nda çöken bina için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan İBB’ye tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde çöken 5 katlı bina ile ilgili olarak, ” Koruma Bölge Kurulu, yapıyla ilgili şikayetler üzerine aynı gün olağanüstü toplanarak yapının tahrip olmasına neden olanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve tescilli taşınmazın yeniden imar projelerinin Kurula sevkine karar verdi. mümkün olur olmaz. Ancak bu karara bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi temsilcisi tarafından aleyhte oy verildi.‘ diye ilan etti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun, bugün yıkılan Beyoğlu’ndaki 5 katlı tarihi bina ile ilgili Bakanlığın konuya ilişkin açıklamasını sosyal medya hesabından paylaştı.

Hacimimi Mahallesi Kemeraltı Caddesi 127 ada 4 parselde yer alan tescilli taşınmazla ilgili sosyal medyadan Bakanlığı hedef alan bazı paylaşımlara yanıt verilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, taşınmaza ilişkin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin yürütüldüğü belirtildi. Koruma Bölge Kurulu tarafından 2015 yılında onaylanan ancak bugüne kadar uygulanmayan belirtildi.

BAKANLIK İBB’YE TEPKİ VERDİ: KARŞI OY VERDİ

Açıklamada, onarım yükümlülüğünü yerine getirmeyen mülk sahibinin 2 Mart 2023 tarihli meclis kararı ile uyarıldığı, 2015 projesinin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiği hatırlatılarak, ilgili ve belediyelerin harekete geçtiği belirtildi. gayrimenkulle ilgili can ve mal güvenliği tedbirlerini alması istendi.

“Kurul kararına ek olarak Koruma Bölge Meclisi Müdürlüğü tarafından mükerrer güvenlik tedbirlerine ilişkin resmi yazılar yazıldı. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi birimleri bu yazıları ilçe belediyesine göndermek dışında herhangi bir işlem yapmadı ve tedbir maalesef tuvali germekten öteye gitmedi.

Binayla ilgili şikayetler üzerine Koruma Bölge Kurulu bir gün toplanarak yapının tahribatına sebep olanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına ve tescilli taşınmazın üretimine yönelik projelerin bir an önce Kurul’a iletilmesine karar verdi. olabildiğince. Ancak bu karara bile İstanbul Büyükşehir Belediyesi temsilcisi tarafından aleyhte oy verildi.

Açıklamada meclis kararı örneği de paylaşıldı.

habertatvan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu