Ekonomi

Bitcoin fiyatı 36 bin doların üzerinde

Bitcoin’in de dahil olduğu küresel kripto para piyasasının değeri 24 saatte yaklaşık yüzde 1,65 artarak 1 trilyon 390 milyar doları aştı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Bitcoin spot ETF’sini (borsa yatırım fonu) onaylayacağı beklentileri nedeniyle yalnızca yüzde 0,4 kayıpla son 24 saat içinde haftalık kazançlarının çoğunu korudu. ). düşüş gösterdi.

Bugün TSİ 12.10’da 36 bin 439 dolardan işlem gören Bitcoin, dün 38 bin dolara yaklaşarak Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin’in haftalık değer karı yüzde 5’i aştı.

Bitcoin geçen ay yüzde 36’dan fazla değer kazandı ve yılın başından bu yana iki kattan fazla arttı ancak hâlâ Kasım 2021’deki 68.990 dolarlık rekor seviyesinin çok uzağında.

Bitcoin’de Ekim ayında başlayan yükselişin, birçok kişinin SEC’in, spot Bitcoin ETF’leri olarak bilinen, doğrudan Bitcoin’i tutan ETF’leri onaylayacağı beklentisiyle devam etmesi dikkat çekiyor.

Bitcoin, El Salvador’da bir ödeme aracı olarak onaylanmadan ve ilk vadeli işlem ETF’sinden önce de keskin bir yükseliş göstermişti. Ancak daha sonra keskin bir değer kaybetti.

16 Ekim’de SEC’in bir Bitcoin ETF’sini onayladığı haberi sosyal medyada dolaşarak fiyatların yükselmesine neden oldu. Haberin doğru olmadığı ortaya çıksa da fiyat tepkisi, teyidin henüz yeterince fiyatlandırılmadığını gösterdi.

ABD’de spot piyasada sadece vadeli piyasadaki fiyat gelişmelerini yansıtan vadeli işlem ETF’leri bulunurken, arz ve talebin gerçek zamanlı olarak buluştuğu spot piyasaya yönelik ETF’ler bulunmamaktadır.

Analistler, Bitcoin’de spot ETF’nin başlatılmasını, dijital para biriminin daha fazla dağıtımına ve kabulüne yönelik değerli bir adım olarak görüyor.

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi Blackrock ve VanEck, WisdomTree (WT.N), Fidelity, Bitwise, Grayscale Investmens ve Invesco, Bitcoin spot ETF’si için SEC’e başvurmuştu.

ABD basınında yer alan haberlerde SEC’in başvuru sahibi Grayscale Investments ile görüşmelere başladığı haberi yer aldı.

Analistler ayrıca son zamanlardaki jeopolitik gerilimlerin, hem fiziksel altın hem de birçok yatırımcının dijital altın olarak değerlendirdiği Bitcoin dahil olmak üzere kıt varlıklara olan talebi artırdığını belirtti.

golmarmara-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu