Ekonomi

Boeing CEO’su MAX sondası ihlali için özür diledi

Boeing’in İcra Kurulu Başkanı Dave Calhoun, şirketin soruşturma protokollerini ihlal etmesinin ardından Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu’ndan (NTSB) özür diledi. Söz konusu olay, 737 MAX uçağıyla ilgili havada yaşanan bir sorun hakkında kamuya açık olmayan bilgilerin ifşa edilmesiyle ilgiliydi.

NTSB Başkanı Jennifer Homendy, kurumun 27 Haziran’da Boeing’i kamuoyu önünde eleştirmesinin ardından Calhoun’un kendisine ulaştığını doğruladı. Görüşme sırasında Calhoun gözetimden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve Boeing’in NTSB’nin kurallarına uymanın önemini personeli arasında pekiştireceği konusunda güvence verdi.

Homendy’ye göre CEO, Boeing’in soruşturma sürecine olan bağlılığını vurguladı ve şirketin gelecekteki ihlalleri önlemek için çalışanlarıyla birlikte yönergeleri aktif olarak gözden geçirdiğini belirtti. Homendy, Calhoun ile yapılan görüşmeyi olumlu bir adım olarak nitelendirerek “çok iyi bir görüşme” olduğunu belirtti.

NTSB’nin azarlaması, Boeing’in 737 MAX panel kazasıyla ilgili olarak, devam eden bir soruşturma sırasında kamuoyuna açıklanmaması gereken ayrıntıları paylaşmasının ardından geldi. 737 MAX, Mart 2019’da filonun dünya çapında karaya oturmasına neden olan iki ölümcül kazanın ardından yoğun bir inceleme altına alındı. O zamandan bu yana Boeing, uçağın güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmak için düzenleyicilerle yakın bir şekilde çalışıyor.

Boeing, Calhoun ve Homendy arasındaki görüşmenin ayrıntıları hakkında kamuya açık bir yorum yapmadı. Şirketin NTSB’nin soruşturma kurallarına uyması, düzenleyiciler, müşteriler ve uçan halk nezdinde güveni yeniden inşa etmeye çalıştığı için kritik önem taşıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu