Ekonomi

Brent petrolün fiyatı ne kadar oldu?

Dün 78,59 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 77,99 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı kapanış tarihi saat 09.33’e göre yüzde 1,38 artarak 79,07 dolar oldu. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 74,11 dolardan alıcı buldu.

Keystone boru hattının kapalı kalması ve dünyanın en büyük ham petrol tüketicisi olan ABD’nin arz endişelerine yol açması.

Kanada’dan ABD’ye günde 600 bin varilden fazla petrol taşıyan ve geçen hafta durdurulan Keystone boru hattının tekrar ne zaman faaliyete geçeceği belirsizliğini koruyor.

Arzın kesintiye uğramasının ülkedeki ham petrol stoklarında azalmaya neden olacağı değerlendiriliyor.

Dünyanın en büyük ikinci ham petrol tüketicisi olan Çin’de hükümet, Kovid-19 tedbirlerini gevşetmeye devam edeceğinin sinyalini verirken, ülkede günlük yeni vaka sayısı 8 binin altına düştü.

Çin’de son dönemde Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin yeni bir göstergesi olarak yurt içi seyahat için zorunlu olan “mobil seyahat kartı” uygulaması bugün itibarıyla kaldırıldı. Bu gelişmeler, ülkedeki petrol talebinin artacağına dair beklentileri güçlendirerek fiyatları yukarı yönlü destekledi.

ABD Merkez Bankası’nın yarın açıklayacağı faiz kararı öncesi küresel petrol talebine ilişkin piyasalardaki belirsizlik fiyatlara yansımaya devam ediyor.

Teknik olarak Brent petrolde 79,23-79,44 dolar aralığının direnç, 79,02-78,81 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu