Ekonomi

Brisa/Güzel: 25’e yakın ülkede pazar payımızı artırdık

Automotive Peak 2023’ün bu haftaki konuğu Brisa Pazarlama ve Uluslararası Pazarlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cihan Hoş oldu.

Güzel, “2022 yılının otomotiv sektörü için oldukça güçlü ve dalgalı bir seyir izlediğini söyleyebiliriz. Genel sonuçlara baktığımızda dünyada otomobil ve hafif ticari araçların son bir yılda oldukça yatay gittiğini ve herhangi bir büyüme göstermediğini görüyoruz. Ancak Türkiye’ye geldiğimizde çok farklı bir gelişme ile karşılaştık. Türkiye’de otomotiv ve hafif ticari araçlar yüzde 6,6 büyüdü. Bunun lastik branşına yayılımı da aynen böyle oldu. Dünyada lastik sektörü yüzde 1 civarında iken Türkiye’de veriler yüzde 3,5-4’lük bir büyümeye işaret ediyor” dedi.

Güzel “2022’nin ilk çeyreği ile son çeyreği arasında çok fark vardı. Şu anda Lassa çalışmalarımızı 88’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. 25’e yakın ülkede pazar payımızı önemli ölçüde artırmaya devam ettik. Genel olarak 2022 her türlü zorluğa rağmen branş için çok olumlu bir yıl oldu. 2023’te sadece Türkiye’de değil, dünyada da çetin bir yıl bizi bekliyor. Piyasa şu ana kadar olumlu bir seyir izledi. Brisa olarak kendimizi mobilite oyuncusu olarak konumlandırıyoruz. 2023 yılı bu anlamda bu dönüşümün keyifli bir kavşağı olarak değerli bir yer teşkil ediyor.”

Bir teknoloji devrimiyle karşı karşıya olduklarını söyleyen Hoş, “Ekosistemde çok büyük bir dönüşüm bekleniyor. Brisa olarak 2022 yılında mobilite dönüşümünde büyük bir adım attık. Arvento’yu satın aldık. Arvento’nun şu anda 56 bin kayıtlı filo müşterisi var ve bu müşterilerin çok önemli kayıtlı verileri var. Veriler aracılığıyla büyük değer yaratabiliriz.”

haberdulkadiroglu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu