Haber

CHP Genel Başkanı Özgür Özel emekli maaşlarına ilişkin öneride bulundu

CHP Lideri Özgür Özel, mecliste milletvekillerine seslenerek, “Cumhuriyet Halk Partisi’nin komisyonlarda bekleyen teklifi, en düşük emekli maaşının en az asgari ücret kadar olması yönündedir. Teklifimizi bu hafta getirin” dedi. Emeklinin yanında 7 bin 500 lirayı kimin gördüğünü bütün Türkiye görsün.” ” söz konusu.

Özel, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM Dışişleri Kurulu’nda AK Parti’nin İsveç’in NATO üyeliği için gerekli adımları attığını belirten Özel, hükümetin bu konuda çelişkili davrandığını, bir yandan söz konusu ülkeyi ve ABD’yi yanlız gösterdiğini söyledi. bir yandan terör örgütüyle ilişkilendirilirken bir yandan da bu ülkeler lehine adımlar attı.

CHP olarak ABD başta olmak üzere Türkiye’nin müttefik ülkelerine hitap ettiğini belirten Özel, “Bir NATO üyesinin güvenliği tehdit ediliyorsa bu tüm NATO’ya yapılmış bir saldırıdır. NATO PKK’ya karşı müttefik olarak mı hareket edecek? Terörün karşısında mı yoksa ikiyüzlülük mü olacak? “Bütün müttefiklerimizden bunu rica ediyoruz.” dedi.

“7 bin 500 liranın kıymetini düşünenlere seçimlerde sarı kart göstermesini bekliyoruz.”

Türkiye’nin ekonomi alanında çok kötü yönetildiğini öne süren Özel, TÜİK’e göre Türkiye’de enflasyonun yüzde 64, gıda enflasyonunun ise yüzde 72 olduğunu söyledi.

Dünya Gıda Örgütü’nün 2023’te gıda fiyatlarının yüzde 10 düşeceğini açıkladığı bir dönemde İstanbul Ticaret Odası’nın gıda enflasyonunu yüzde 80,5 olarak belirlediğini belirten Özel, AK Parti’nin 2023’te işsizlerden ve güvencesiz işçilerden oy aldığını söyledi. iktidarlarını sürdürebilmek için buna rağmen iktidarları boyunca benzin tüketmediler. Ekmeğe, makarnaya, yumurtaya, mazottan kırmızı ve beyaz ete kadar her ürünün fiyatlarının arttığını anlattı.

Türkiye’de en düşük emekli maaşının 7 bin 500 lira, asgari ücretin ise yoksulluk sınırının altında olduğunu belirten Özel, şöyle konuştu:

“Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde en düşük emekli maaşı taban fiyatının yüzde 147’siydi. Yani AK Parti geldi, Recep Tayyip Erdoğan hiçbir şey yapmasa da geldi ve aldığı asgari ücretin sadece yüzde 147’sini verdi. Bülent Ecevit hükümetinden bugün en düşük emekli maaşı 25 bin. 7.500 lira olacak. Ama şimdi bunun yüzde 44’ü 7 bin 500 lira. İşte Tayyip Erdoğan’ın emeklinin elinden tuttuğu nokta burası. İşte emeklinin Adalet ve Kalkınma Partisi’nden önce aldığı en düşük emekli maaşı, şimdi de aldığı emekli maaşı. Buna Türkiye Cumhuriyeti’ndeki emekli maaşı da dahildir. Hiçbir işçi mahkum edilemez, bunu kınıyoruz.

Buradan bu meclisteki tüm milletvekillerine sesleniyorum, grup başkan yardımcılarına hatırlatıyorum, Cumhuriyet Halk Partisi’nin komisyonlarda bekleyen teklifi asgari emekli maaşının en az taban fiyat kadar olması yönündedir. Bu hafta önerimizi getirin ve oylanmasını sağlayın. “Emeklinin yanında kim var, emekliyi 7 bin 500 lira değerinde gören tüm Türkiye görsün.”

Enflasyon, cari harcamalar, personel giderleri gibi bütçe rakamlarının aşırı arttığını belirten Özel, “Bu nedenle belediye seçimlerinin bilincinde olarak 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde başta emekliler ve işçiler olmak üzere herkesin bu hükümete katılması gerekiyor. Ülkesini iyi yönetecek yöneticileri seçmek, ayrıca 7 bin 500 kişiyi de kendilerine seçmek.” “Lirayı lütuf olarak görenlerin bu seçimlerde sarı kart göstermelerini bekliyoruz.” söz konusu.

“CHP’nin milletine veremeyeceği hesabı yoktur”

Anayasa’nın önemine işaret eden Özel, “Bu ülkede devleti ortadan kaldırmanın, devleti kişiye yönlendirmenin, kişiye bırakmanın, yazılı toplum sözleşmesini Erdoğan için değil Erdoğan için yapmanın bedelini ödüyoruz. Her doğan insan, bu bedeli güvende olmayarak ödüyoruz. Ekonomik güvenliğimiz yok. Sokak güvenliğimiz yok. Sonda “Güvenliğimiz yok, anayasal güvenliğimiz yok. Hukuki bir güvencemiz yok.” dedi.

İktidarın politikalarını fotoğraflarla eleştiren Özel, asıl hayatta kalma sorununun bu topraklarda değil dünyanın başka ülkelerinde gençlerin hayal kurması olduğunu söyledi. Özel, gençlerin yüzde 76’sının imkanı olsa yurt dışına gideceğini söylediğini belirtti.

Türkiye’de güvenlik sorunu yaşandığını savunan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Herkes şunu bilmelidir ki bizim bağışlayacak bir santimetre toprağımız yok. Yüce bayrağımızın üzerindeki o kırmızı, rengini ecdadımızın kanından almıştır. Bu millet için kanını dökmeyen tek bir CHP’li yoktur. ‘Hayır efendim, onunla görüşüyoruz, bunun neyle ilgili olduğunu bilmiyorum’ Resmi siyasi parti Partiyi ziyaret ettik ve hayatları boyunca bunu söylediklerini söyledik: ‘Gizli anlaşmalar yapıyorlar.’ Bizim gizli işimiz yok. Her şey gözümüzün önünde. Biz ziyarete gidiyoruz. Onlar ziyarete geliyorlar. Gizli anlaşma, görüşme yok dedik. İnatla yalan söylüyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendine veremeyeceği hesap yoktur. , üyeleri, milleti ve kurucusu Gazi Atatürk.

Birilerinin kolayca iktidara geldiği, kolayca koltuğunu savunduğu, kibirle siyaset yaptığı bir dönemin sonuna gelindiği için gerilim yüksek. Kendimize inancımız var. İnancımız var. Biz partimizin altı okuna tamamen bağlıyız. Bizler Atatürk milliyetçisiyiz, onlar gibi iktidarda kalmak için değil, özünde gerçek milliyetçiyiz. Gelecekte saraya teşekkür etmeyeceğiz. Arkada sıraya girmiyoruz. Biz onlarla birleşmiyor, imzalamıyor, meşrulaştırmıyoruz. Herkes kendine, partisine, çocuklarına, bu milletin öngörüsüne güvensin. Panikleri, kaygıları, saldırıları, provokasyonları CHP’nin kendi gücünden korktuklarındandır. “Bu partiyi biz yetiştirdik, bu milleti biz yetiştireceğiz.”

Özel, CHP’ye katılan Zonguldak Gökçebey Belediye Başkanı Vedat Öztürk ve Çanakkale Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli’ye rozetlerini taktı.

(Bitti)

gemerekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu