Haber

Dünya basını: Yurtdışındaki Türkler ikinci tur için sandık başında

28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için yurt dışında oy verme işlemleri devam ediyor.

Yurt dışında onlarca ülkede oy kullanma işlemi 20 Mayıs’ta başladı. Dünya basını sandığa yoğun ilgi olduğunu yazdı.

El Cezire: Oy kuyruğunda çok fazla insan var

Katar merkezli El Cezire “Türk diasporası, görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile rakibi Kemal Kılıçdaroğlu arasında yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için oy vermeye başladı.”söz konusu.

Cumartesi günü dünyanın dört bir yanındaki sandıklardan çekilen görüntü ve fotoğrafların çok sayıda insanın oy kullanmak için sıraya girdiğini gösterdiği vurgulandı.

Erdoğan’ın Almanya’daki oy oranını hatırlattılar

Toplam oyların yaklaşık yüzde 5’ine tekabül eden yurt dışında yaşayan yaklaşık 3,4 milyon Türk seçmeninin oy kullanma hakkına sahip olduğu hatırlatıldı.

Türkiye’nin en kalabalık olduğu ve 1,5 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Almanya’da Erdoğan ilk turda yüzde 65 oyla önde.

Reuters: İkinci tur oylama başladı, Cumhur İttifakı Meclis’te rahat

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, Yurtdışındaki Türkler, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için oy kullanmaya başladı.Başlığıyla haber servis etti.

İktidardaki AK Parti’nin de içinde bulunduğu Cumhur İttifakı’nın 14 Mayıs’ta yapılan oylamada rahat bir meclis çoğunluğu elde ettiğinin altı çizildi.

İlk turda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 49,52, Kılıçdaroğlu’nun ise yüzde 44,88 oy aldığı bildirildi.

Euronews: Türk vatandaşları oy kullanıyor

Fransa merkezli Euronews, “Yurt dışında yaşayan kayıtlı Türk seçmeni ikinci turda oy kullandı.” o yazdı. Makale şunları söyledi:

İkinci tip cumhurbaşkanlığı seçiminde her iki aday da kampanyalarını sürdürürken, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da oylarını kullanmaya başladı.

Oy pusulaları Türkiye’ye getirilecek

Almanya’da oy kullanma için son tarihin 24 Mayıs, İtalya’da ise 22 Mayıs olduğu kaydedildi. İspanya’da da oy verme sürecinin başladığı belirtilirken, şunlar aktarıldı:

Madrid ve Barselona’dan oy pusulaları, 23 Mayıs sabahı Türk Hava Yolları tarifeli seferleri ile diplomatik kuryeler eşliğinde Türkiye’ye getirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu