Haber

Irak Başbakanı Sudani, Fransa Savunma Bakanı Lecornu ile güvenlik konularını görüştü

Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani, başkent Bağdat’ı ziyaret eden Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu ile güvenlik meselelerini görüştü.

Irak Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Sudani ile Lecornu arasında gerçekleşen görüşmede, güvenlik alanında ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve Fransa’nın Irak kuvvetlerine eğitim, danışmanlık ve silahlanma hizmetleri sağlaması konusu ele alındı.

Irak Silahlı Kuvvetleri’ne verdiği destekten dolayı Fransa’ya övgüde bulunan Başbakan Sudani, Ocak ayında Paris’e yaptığı ziyarette imzalanan “stratejik ortaklık anlaşması”nın ekonomi, iktidar, güvenlik, yüksek öğrenim ve kültür alanlarında yol haritası oluşturduğunu kaydetti.

Terör örgütü DEAŞ’a karşı ABD öncülüğünde kurulan koalisyon güçleriyle ilişkileri istikrara kavuşturmak istediğini vurgulayan Sudani, DEAŞ savaşı sonrasında Irak güçlerinin güç ve imkanlarının arttığına işaret etti.

Sudani, “Irak askerlerinin eğitimi, teçhizatı ve silahlandırılması ile hava savunma sistemi ve askeri sanayi alanlarında Fransız şirketleriyle iş birliğine önem veriyoruz.” dedi. sözlerini kullandı.

Fransa Savunma Bakanı da Irak askerlerinin eğitimi ve teçhizatı için gerekli her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Sebastien Lecornu dün gece Bağdat’a geldi ve Iraklı mevkidaşı Sabit Abbasi ile bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu