Haber

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, doğal afetlerde organ kaybedenlerin aylıklarına ilişkin yasa teklifinde bulundu.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Güçlü, doğal afetlerde organ kaybedenlerin aylıklarına ilişkin yasa teklifinde bulundu. Şiddetli, “‘Yüzyılın felaketi’ olarak adlandırılan 6 Şubat 2023 depreminde organ kaybı yaşayan, iş göremez hale gelen ve maluliyet nedeniyle emeklilik hakkına sahip olamayan vatandaşlarımızın ekonomik sorunlarının çözülmesi amacıyla” dedi. Asgari geçimlerini sağlayabilmeleri için emekli maaşı verilmesi gerekiyor.Bunun için TBMM’ye “Bir kanun teklifi sundum” dedi.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Güçlü, doğal afetlerde organ kaybedenlerin aylıklarına ilişkin yasa teklifinde bulundu. Zorlu’nun bugün X hesabından yasa teklifiyle ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“ÇALIŞABİLİR DURUMA GELEN BU İNSANLARIN UNUTULMASINA İZİN VERMEMELİYİZ”

“Deprem mağdurları için yasa tasarımızı sunduk. 6 Şubat 2023 depreminde organ kaybı yaşayan, iş göremez hale gelen ve emeklilik hakkına sahip olamayan vatandaşlarımızın ekonomik sorunlarının çözümü amacıyla 6 Şubat 2023 depreminde mağdur olduk. ‘Yüzyılın felaketi’, asgari yaşamlarını sürdürebilmeleri için emekli maaşı verilmesi gerekiyor. “Bunun için TBMM’ye yasa teklifi sundum. İş göremez hale gelen bu insanların unutulmasına izin vermemeliyiz. Teklifimiz kanunlaşırsa doğal afetler nedeniyle çalışma hayatından fiziki olarak mahrum kalan halkımız devletimizin gücünü yanlarında hissedecek.”

Tasarıda şu maddeler yer aldı:

“Ülke sınırları içinde meydana gelen deprem, sel, yangın, heyelan gibi doğal afetler nedeniyle organlarından herhangi birini kaybetmiş veya herhangi bir organında fonksiyon bozukluğu bulunan ve çalışma kapasitesinin bir şekilde azaldığı tespit edilenler” Çalışmalarına engel olan ve engellilik nedeniyle emeklilik hakkı bulunmayanlara, Geliri taban fiyatın altında olan kişilere en düşük emekli aylığından az olmamak üzere aylık bağlanır.

Maluliyet tespiti ve aylık bağlanmasına ilişkin başvuru şartları ve son tarihlere ilişkin usul ve esaslar ile aylık verilmesine, başlatılmasına, hesaplanmasına, sona ermesine ve yeniden tahsisine ilişkin usul ve esaslar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Görüşü. “Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenir.”

Tasarının gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Doğal afetler, herhangi bir organ kaybı veya herhangi bir organın fonksiyon bozukluğu sonucu ekonomik sıkıntı yaşayan ve çalışma hayatı olumsuz etkilenen vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır. Uygulama esasları ve usulleri Kanun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmektedir.” Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılacak yönetmelikle uygulamaya konulacağı belirtildi. Siyaset Bakanlığı’nın da görüşü alındıktan sonra.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu