Ekonomi

Kanada Merkez Bankası’ndan ‘faiz artırımları bitti’ sinyali

Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi.

Başkan Tiff Macklem, “Ekonomi bizim öngörülerimiz doğrultusunda ilerlerse faizlerin ne kadar süre yüzde 5’te kalacağı tartışmaların temelini oluşturacak.” dedi.

Açıklamada, küresel ekonomik büyümenin yavaşlamaya devam ettiği ve çoğu ekonomide enflasyonun kademeli olarak düştüğüne dikkat çekilerek, Kanada’da ekonomik büyümenin 2023 ortasından bu yana durduğu ve muhtemelen 2024 yılının ilk çeyreğine kadar sıfıra yakın kalacağı kaydedildi.

Açıklamada, ekonomik büyümenin 2024 ortasında kademeli olarak güçlenmesinin beklendiği, hanehalkı harcamalarının 2024 yılının ikinci yarısında muhtemelen artacağı, toparlanan dış talep sayesinde ihracat ve yatırımların hızlanmasının beklendiği belirtildi.

Tüketici enflasyonunun geçen yılı yüzde 3,4 seviyesinde tamamladığı hatırlatılan açıklamada, enflasyonun bu yılın ilk yarısında yüzde 3’e yakın kalmasının, ardından kademeli olarak gevşeyerek 2025’te yüzde 2 hedefine dönmesinin beklendiği vurgulandı.

Açıklamada, talepteki yavaşlamanın fiyat baskılarını azaltmasına ve kurumsal fiyatlama davranışlarının normalleşmesine rağmen çekirdek enflasyon göstergelerinin kalıcı bir düşüş göstermediği belirtildi.

Açıklamada, genel görünüm dikkate alınarak politika faizinin yüzde 5 seviyesinde tutulmasına karar verildiği, enflasyon görünümüne yönelik risklerden ve özellikle çekirdek enflasyonun devam etmesinden endişe duydukları belirtildi.

Açıklamada, çekirdek enflasyonda daha fazla ve sürekli bir gevşeme görmek istedikleri, ekonomide arz-talep arasındaki istikrar, enflasyon beklentileri, fiyat artışları ve kurumsal fiyatlama davranışlarına odaklanmaya devam ettikleri vurgulandı.

BoC son 4 toplantısında faiz oranını değiştirmedi

Kanada’da enflasyon 2022’de yüzde 8,1 ile son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış ve BoC, enflasyonu hedefe döndürmek için Mart 2022’den bu yana 10 kez faiz artırımına gitmişti.

Temmuz 2023’teki toplantısında 25 baz puanlık artış yapan banka, siyasi faiz oranını 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5’e yükseltti.

Geçen yıl eylül, ekim ve aralık aylarında siyasi faiz oranını değiştirmeyen banka, bugünkü toplantısında faiz oranını sabit tuttu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu