Ekonomi

Kanada’da konut inşaatı üst üste üçüncü yıl düşüş gösterecek

Kanada Mortgage ve Konut Kurumu’ndan (CMHC) Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, yüksek borçlanma maliyetlerinin yeni projeler başlatmanın cazibesini azaltması nedeniyle Kanadalı konut inşaatçılarının 2024 yılında üst üste üçüncü kez yeni inşaat faaliyetlerini azaltması bekleniyor.

Ulusal konut ajansının Konut Piyasası Görünümü raporu, 2023’te 240.267 olan konut başlangıçlarının 2024’te 224.485’e düşeceğini öngörüyor.

Bu yılki tahminlere kıyasla 2025 ve 2026 yıllarında temel atmaların artacağı öngörülse de, 2021 yılındaki 271.198 adetlik yüksek seviyeye ulaşılması beklenmiyor. CMHC’nin baş ekonomisti, eşi benzeri görülmemiş talep ve hükümet desteğinin etkisiyle amaca yönelik kiralık konut başlangıçlarının 2023 yılında rekor seviyelere ulaştığını ve Kanada’daki genel konut başlangıçlarının tarihsel olarak yüksek seviyelere yakın kalmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Kanada’daki konut durumu, kısmen tarihsel olarak yüksek nüfus artışından kaynaklanan bir kıtlıkla daha da kötüleşmektedir. Buna karşılık olarak Başbakan Justin Trudeau, Salı günü konut inşaatı ve yenilemesini hızlandırmak için 6 milyar C$’lık (4,42 milyar $) Kanada Konut Altyapı Fonu’nu tanıttı.

Yatırımcılar, Kanada Merkez Bankası’nın önümüzdeki Çarşamba günü açıklayacağı politika kararında gösterge faiz oranını 22 yılın zirvesi olan %5’te tutmasını beklerken, Haziran ya da Temmuz ayında bir faiz indirimi kampanyası başlatması bekleniyor.

CMHC’ye göre, düşük borçlanma maliyetleri potansiyel olarak konut satışlarını ve fiyatlarını canlandırabilir. Kurum, ortalama konut fiyatının bu yıl %5 artacağını, bunu 2025’te %10 ve 2026’da %5’lik bir artışın izleyeceğini tahmin ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu