Haber

Kuzey Kore ve Rusya İşbirliği Protokolü İmzaladı

Kuzey Kore ve Rusya, ticaret, ekonomi, bilim ve teknoloji başta olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkileri geliştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzaladı.

Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre, Rusya Doğal Kaynaklar Bakanı Alexander Kozlov ve beraberindeki heyet, başkent Pyongyang’da düzenlenen 10. Ticaret, Ekonomi, Bilim ve Teknoloji İşbirliği Komitesi Toplantısına katıldı.

Kuzey Kore Dış Ekonomik İşler Bakanı Yun Jong-ho’nun ev sahipliği yaptığı toplantıda ikili ilişkiler ele alındı.

Toplantının ardından iki ülke arasında ticaret, ekonomi, bilim ve teknoloji başta olmak üzere farklı alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

ABD Savunma Bakanı Austin’in Seul ziyaretine Kuzey Kore’den tepki

Öte yandan Moskova ile Pyongyang arasındaki ikili ilişkilerin hızla geliştiği bir dönemde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Güney Kore ziyareti Kuzey Kore’de tepkiyle karşılandı.

Kuzey Kore Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Austin’in 13 Kasım’da Güney Kore’ye yaptığı ziyaret eleştirildi.

Açıklamada, Güney Kore ve ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik caydırıcılık stratejilerini gözden geçirmesi gerektiğine dikkat çekilerek, “her türlü askeri provokasyonun sert tepkiyle karşılanacağı” uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, Kore Yarımadası’nda istikrarsızlık yaratmaya yönelik her türlü girişime “daha agresif ve stratejik caydırıcı eylemlerle” karşılık verileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu