Haber

Meksikalı çiftçiler, ürünlerinin fiyatının yetersiz olması nedeniyle havalimanını 40 saatliğine kapattı

Meksika’nın Sinaloa eyaletinde yüzlerce çiftçi, yaptıkları işlere verilen fiyatın yetersiz olduğu gerekçesiyle havalimanı çevresinde toplanarak 40 saat boyunca giriş çıkışları engelledi, hükümetle diyalog kuralıyla eylemlerini sonlandırdı.

Meksika basınında yer alan habere göre, Culiacan Havalimanı çevresinde dolaşan ve uçuşların iptal edilmesine neden olan çiftçiler, sorunun çözümlenmesi için diyalog davetine olumlu yanıt verdi.

Sinaloa Valisi Ruben Rocha konuyla ilgili yaptığı açıklamada Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador’un çiftçilerin taleplerini karşılamak için çaba sarf ettiğini söyledi.

Protestoculara seslenen Rocha, “Ben yanınızdayım ve olmaya da devam edeceğim. Ekinlerinizi heba eden sorumluları hep birlikte protesto edelim. Emeğiniz boşa gitmesin diye adil ücret talep edeceğim.” ifadesini kullandı.

Rocha’nın diyalog ve uzlaşma konuşmasının ardından yüzlerce çiftçi traktörleri ve malzemeleriyle kapattıkları yolu yeniden açtı.

Göstericiler, bu yıl uluslararası piyasada mısır ve tahıl fiyatlarında önemli düşüşler yaşandığını savunarak, taleplerinin federal hükümet tarafından dikkate alınmasını talep ediyor.

Protestolar nedeniyle 14 Haziran’da 50’den fazla uçuş iptal edildi ve çok sayıda yolcu mağdur oldu.

“Bir grup seçkin yapımcı protestocuları kışkırtıyor”

Ulusal Saray’da düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Lopez Obrador, küçük üreticilere öncelik verdiklerini ancak çıkar kümelerinin bunu istismar ettiğini söyledi.

Lopez Obrador, mısır, buğday ve sorgum üreticilerine yönelik tüm taahhütlerin yerine getirildiğini söyledi. “Onlarla her zamankinden daha fazla uğraştık, ancak siyasi parti hasımlarımız ve bir grup seçkin yapımcı protestocuları kışkırtıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu