Ekonomi

Morgan Stanley’den TCMB tahmini

Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk, notlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) enflasyondaki yukarı yönlü riskler nedeniyle 26 Ekim’deki toplantısında faiz oranlarını 500 baz puan artırmasını beklediklerini belirtti.

Enflasyonun Ekim ayında daha da yavaşlayacağına dikkat çekilen notta, “Ancak manşet enflasyonun yıl sonunda yüzde 67,1’e yükseleceğini ve Mayıs 2024’te yüzde 73,4 ile zirve yapacağını görüyoruz.” Söylendi.

İlgili Makaleler

Öte yandan yayınlanan notta, hem bankanın varsayımlarının hem de anket bazlı enflasyon beklentilerinin TCMB’nin enflasyonla mücadele hedefinin üzerinde olduğu belirtilerek, faiz artışlarının kredibiliteyi desteklemeye devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Mevcut süreçlerdeki istikrarın eylül ve ekim aylarında fazla vermesi, yıl boyunca açığın ise 44 milyar dolarla sınırlı kalmasının beklendiği kaydedildi.

Morgan Stanley ekonomistleri, TCMB’nin sıkılaştırma adımlarına ilişkin notta şu ifadeleri kullandı:

“TCMB, enflasyon beklentilerini yönlendirmek ve dolarsızlaşmayı desteklemek amacıyla faiz oranlarında ve makro ihtiyati araçlarda daha fazla sıkılaştırıcı adım atma sinyalini muhtemelen tekrarlayacaktır. “Son veriler yurt içi talepte bazı ılımlılaşma işaretleri gösteriyor ancak Ağustos PPK’sından bu yana faiz oranı artışlarının etkisi henüz görülmedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu