Ekonomi

Ordu’da Mevsimlik Tarım İşçileri Azaldı

ORDU’da ‘Mevsimlik Gezici Tarım Personelinin Çalışma ve Ömür Boyu Koşullarının İyileştirilmesi (METİP)’ projesi kapsamında kurulan konaklama alanları bu yıl boş kaldı. Fındık işçilerinin geldiği bölgelerde sessizliğin hakim olduğunu ifade eden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Doğu ve güneydoğu illerimizden her yıl 10 bin civarında mevsimlik işçi ilimize geliyor. Depremin de etkisiyle işçi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 25-30 oranında azalıyor.”

Ordu’da ağustos ayının ilk haftasında başlayacak fındık hasadı öncesi üreticiler tüm hazırlıklarını tamamladı. Gözler Doğu ve Güneydoğu bölgelerinden gelen mevsimlik tarım personeline çevrildi. Her yıl binlerce mevsimlik tarım işçisine ev sahipliği yapan Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi’nde ‘Mevsimlik Gezici Tarım Personelinin Çalışma ve Ömür Koşullarına Uyarlanması (METİP)’ projesi kapsamında kurulan konaklama alanı sessizliğini korudu.

‘GELEN İŞÇİ SAYISINDA ÖNEMLİ AZALMA GÖRÜNÜYOR’”Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, Ordu’ya fındık toplamaya gelen çok sayıda vatandaşın depremden etkilendiğini söyledi. Zelzele bölgesinden kente gelen işçi sayısında azalma olduğunu belirten Akça, “Bölgemize Doğu ve Güneydoğu’dan fındık hasadı için gelen işçilerimizin yaşadığı deprem felaketinin en önemli etkenlerinden biri. 6 Şubat’ta 11 ilimizi etkileyen bu deprem felaketi çok sayıda işçimizi etkiledi. Özellikle Adıyaman, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya gibi illerden şehrimize çok büyük bir işçi akışı oldu. KAMPÜS YERLEŞTİRİLDİ ‘Kentte nehir kenarlarına kurulan birkaç kampüs dışında konaklama alanlarında çalışan bulunmuyor’ Akça, “Özellikle Ordu’nun Altınordu ilçesindeki METİP alanı Avrupalıların gıpta ile baktığı bir alan. Çünkü orada çok organize bir sistem var. Geçen hafta sonu bir anket yaptık. Gelecek yıl bir gezi için sabırsızlanıyoruz. YÜZDE 25-30 AZALMA BEKLİYORUM’

Akça, kente mevsimlik tarım işçileri gelmediği için birçok üreticinin fındığı kendileri toplamak zorunda kalacağını söyledi. Akça, “Geçen yıla göre işçi sayısında yüzde 25-30 azalma olacak. Yani göstergeler şu anda bunu gösteriyor. Yaşayacağımız bu süreç bize gösteriyor ki birçok üreticimiz kendi fındığını kendi toplayacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu