Ekonomi

Trump, ‘gizli belgeler’ suçlamasıyla mahkemede

Miami polisinin çevresinde geniş güvenlik önlemi aldığı Trump, Wilkie D. Fergusson Jr. Yerel saatle 14:00 sıralarında adliye binasına ulaştı.

Geceyi geçirdiği National Doral malikanesinden araç konvoyu ile gelen Trump’a medya ordusu büyük ilgi gösterirken, taraftarları ellerinde “Trump 2024” bayraklarıyla adliye çevresinde toplandı.

İlgili Makaleler

Savcıların hazırladığı iddianamede Trump, başkanlığından sonra belgeleri alıkoymak ve bu konudaki soruşturmayı engellemekle ilgili 37 farklı suçlamayla karşı karşıya bulunuyor.

Trump’a yöneltilen suçlamalar dinlenmeden gözaltı şartı olarak parmak izi alınacak, rutin başvuruların ardından mahkemeye çıkarılacak ve suçlamalarla hakları resmen açıklanacak.

Eski ABD Başkanı’nın New Jersey’de açıklama yapması bekleniyor

Mahkemedeki işlemlerin ardından bugün New Jersey’e dönmesi ve Bedminster golf tesisinde hakkındaki iddialarla ilgili basın açıklaması yapması beklenen Trump, New York’ta ilk kez hakim karşısına çıktı. Nisan ayında kendisine yöneltilen devlet temelli suçlama nedeniyle ve bugün federal temelde suçlamalarla karşı karşıya. “İkinci kez hakim karşısına çıkan ilk eski cumhurbaşkanı” olarak tarihe geçti.

Geçen hafta açıklanan 49 sayfalık iddianamede, Beyaz Saray’daki görevinden ayrılırken dahili belgeleri yanına almakla ve bu konudaki federal soruşturmaları engellemekle suçlanan Trump, gizli hükümet belgelerini saklama suçlamalarını “saçma ve asılsız” olarak nitelendirdi. ” ödüllendirilemezler, yenilmelidirler.” sözlerini kullandı.

Malikanesinden zımni belgeler

Donald Trump’ın Florida’daki konutu, “gizli belgeler” soruşturması kapsamında 8 Ağustos 2022 sabahı FBI casusları tarafından basıldı.

Baskını ve devam eden soruşturmaları “siyasi” olarak nitelendiren Trump, özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel yargıç” tarafından incelenmesini istedi.

Başkanlığını, Trump’a yönelik “gizli belgeler” ve “6 Ocak Kongre baskını” soruşturmalarında özel yetkili uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith yapıyor.

Öte yandan 4 Nisan’da Donald Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “sus payı” ödediği suçlamasıyla Manhattan Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkmış ve hakkındaki suçlamaları reddetmişti.

Trump, suçlamalarla mahkemeye çıkan ilk eski ABD lideri olarak tarihe geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu