Haber

Türk halkına ‘Ruanda’ operasyonu çöktü!

 HABER7

Türkiye ile Doğu Afrika ülkesi Ruanda arasında imzalanan turizm anlaşmasının onaylanıp, Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından sosyal medyada ‘Ruanda’ ile ilgili bir takım iddialar ortaya atıldı. Bazı sosyal medya hesapları tarafından öne sürülen ‘Ruanda’dan mülteci geliyor‘ iddiaları gerçeklerin deşifre olması ve yapılanın kamuoyunu galeyana getirmek üzere yapılan bir manipülasyon olduğunun ortaya çıkmasının ardından silindi. 

BİR GÜNDE 66 UÇUŞ İDDİASI

Türkiye ile Ruanda arasında 5 yıl önce imzalanan turizm işbirliği anlaşması, 29 Mayıs 2024 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından sosyal medyada bir algı operasyonuna başlanıldı. Mustafa Seyfullah Kılıç isimli sosyal medya kullanıcısı 1 Haziran günü Ruanda’dan Türkiye’ye tam 66 uçuş yapıldığını belirterek Ruanda’dan İstanbul’a ‘mültecileri taşımak için onlarca uçuş yapılacağı’ iddiasında bulundu.

Kılıç  X’ten yaptığı paylaşımda “Yemeye ekmek bulamayan Ruandalılar anlaşmanın mürekkebi kurumadan bir anda tatil yapma kararı alıyor. Sadece 1 Haziran için tam 66 uçuş ayarlanmış. Bu rakam turizm sektörünün döndüğü Rusya pazarından bile büyük. Muhalefet suskun iktidar büyük bir ihanet içinde” ifadelerini kullandı.

AKTARMALI UÇUŞLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLEREK MANİPÜLASYON YAPILDI

Paylaşımın sosyal medyada yayılmasının ardından konuyla ilgili gerçekler ortaya çıktı. Paylaşılan görsellerde Ruanda’nın başkenti Kigali’den direkt İstanbul uçuşlarının sıralanmadığı dünyanın farklı ülke ve şehirlerinden İstanbul‘a gün içerisinde yapılacak aktarmalı tüm uçuşların listelendiği tespit edildi. İlgili tarihte ise Ruanda’dan Türkiye’ye günde sadece direkt 1 uçuş olduğu belirlendi.

Uçuşların aktarmalı olarak sıralanarak bakıldığında ise dünyanın en büyük başkentlerine bile çok sayıda uçuş yapıldığı belirlendi. 3 Haziran 2024 tarihinde Ruanda’dan Londra’nın sadece bir havalimanına ulaşabilmek için ‘aktarmalılar ile birlikte’ 161 uçuş opsiyonunun mevcut olduğu, Fransa’nın başkenti Paris’e ise 172 uçuş yapıldığı görüldü.

ALGI OPERASYONU ÇÖKTÜ PAYLAŞIM SİLİNDİ

Ruanda ile yapılan anlaşma ve Kigali’den İstanbul’a uçuş iddialarının gerçek olmadığının ortaya çıkmasının ardından Mustafa Seyfullah Kılıç isimli şahıs ise 1,5 milyona yakın görüntülenme ve 15 bin beğeni alan bu algı operasyonu twitini sildi. 

DMM DE AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi de bir açıklama yayınladı. DMM “Ruanda’dan turist sığınmacılar geliyor” iddiasının “kamuoyunu manipüle etmeye yönelik dezenformasyon” olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi;

Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan ve basın yayın organlarında yer alan, “Pazar günü Ruanda’dan 66 uçuşla sığınmacı getiriyorlar” iddiası doğru değildir.

Bir bilet satış sitesinden alınan görüntü, kamuoyunu manipüle etmek amacıyla çarpıtılmaktadır.

Bahse konu uçuşlar, Ruanda’dan doğrudan İstanbul’a yolcu taşıyan uçaklar değil, görüntüde de görüldüğü üzere aktarmalı uçuşlardır.

Örneğin, Ruanda’nın Kigali Uluslararası Havalimanı’ndan 2 Haziran Pazar günü saat 09.10’da kalkan Qatar Airways uçağı, aynı gün 12.40’da Nijerya’nın Murteala Muhammed Uluslararası Havalimanı’na inmektedir. Akşam 18.35’te Katar’ın Hamad Uluslararası Havalimanı’na uçan uçak, 3 Haziran 07.50’de de Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğru uçuşa geçmektedir. 

Aktarmalar sırasında yolcu değişimi devam etmektedir. Ruanda’dan uçağa binen bir kişi, Nijerya’da, Nijerya’dan binen ise Katar’da inebilmektedir. 

Yine farklı lokasyonlara gidecek yolcular da İstanbul Havalimanı üzerinden aktarma yapabilmektedir. 2 Haziran’da Ruanda’dan İstanbul’a uçan THY uçağı, İngiltere’nin Heathrow Havalimanı’na giden aktarmalı uçaktır.

Bahse konu tarihte Kigali’den İstanbul’a sadece 1 adet direkt uçuş bulunmaktadır. 

KAYNAK: HABER7

haber-cat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu