Khan

UCM Başsavcısı Karim Khan: Dünya tutuklama kararına uymak zorunda

İsrail Başbakanı Netanyahu için tutuklama emri talep eden Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Khan, yeni bir röportaj ile sessizliğini bozdu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısı Karim Khan, Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve üç Hamas lideri için tutuklama emri talep edeceğini açıklamasının ardından ilk röportajını verdi.

KİMSENİN SAVAŞ SUÇU İŞLEME İZNİ YOK

İngiliz The Sunday Times’a konuşan Khan ‘İsrail’in kendi halkını koruma ve rehineleri geri alma hakkı var. Ancak hiç kimsenin savaş suçları veya insanlığa karşı suç işleme izni yok’ dedi.

KARARI UYGULAMAK TÜM DÜNYANIN SORUMLULUĞUNDA

Khan, tutuklama emirleri çıkarıldığı takdirde dünyanın bunları uygulama sorumluluğunun olduğunun altını çizdi ve ‘Devletler harekete geçmezse bunun çok büyük sonuçları olur’ dedi:

“Devletler harekete geçmezse bunun çok büyük sonuçları olur. UCM onların çocuğu; ben sadece dadıyım ya da işe alınan yardımcıyım. Bu çocuğa bakmak ya da onun terk edilmesinden sorumlu olmak arasında seçim yapma hakları var.”

 

Khan, Netanyahu ve Gallant için “imhaya ve/veya cinayete neden olmak, çatışma halindeki sivilleri kasten hedef almak ve insani yardım malzemelerinin reddedilmesi de dahil olmak üzere açlığı bir savaş silahı olarak kullanmak” suçlamasıyla tutuklama emri talep etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu