Haber

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Türkiye’nin ulaşım ve haberleşme altyapısına 250 milyar dolar yatırım yapıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Ülkemizin ulaşım ve haberleşme altyapısına yaklaşık 250 milyar dolar yatırım yaptık. 2053 yılına kadar 195 milyar dolar daha yatırım yapmayı planlıyoruz. Çünkü ulaşım ve haberleşme yatırımları kesintisiz kalkınmanın anahtarıdır,” dedi. Rekabetçi bir ekonomi, sosyal etkileşim, sürdürülebilir şehircilik ve refah.” Bunu temel olarak görüyoruz” dedi.

Bakan Uraloğlu, Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ve bakanlığın sektörel operasyonel programında yer alan ‘Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi’nin memleketi Trabzon’da açılış törenine katıldı. Törende; Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Yılmaz Büyükaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, AB Dış İlişkiler Başkanlığı Temsilcisi Burak Aykan, AB Delegasyonu Mali İşbirliği Daire Başkanı Odoardo Como da hazır bulundu.

‘TÜRKİYEMİZİN GELECEK VİZYONUNU BİÇİMLENDİRİYORUZ’

Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada, ülkede ulaşım ve iletişim altyapısına önemli yatırımlar yaptıklarını belirtti. Uraloğlu, “Ulaşım, iletişim ve şehircilik alanlarında yapılan yatırımlarla yüzü aydınlanan Türkiye’mizin gelecek vizyonunu, dünyanın nabzını tutarak, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve entegrasyonu daima ön planda tutarak şekillendiriyoruz. ‘Türkiye Yüzyılı’nda, insan ve çevre odaklı, akıllı ve inançlı bütünleşmiş, ulaşım sistemleri ve hızlı bağlantı ağları ile dünyada öncü olma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çünkü ulaşım ve iletişim yatırımlarını en önemli merkez olarak görüyoruz. Kesintisiz kalkınmanın temeli, rekabetçi ekonomi, sosyal etkileşim, sürdürülebilir şehircilik ve refah. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 100 yıllık emeği son 22 yıla sığdırdık. Ülkemizin “Ulaşım ve ulaşıma yaklaşık 250 milyar dolar yatırım yaptık” iletişim altyapısı. 2053 yılına kadar 195 milyar dolar daha yatırım yapmayı planlıyoruz” dedi.

‘DEV PROJELERİ TEKRAR HAYATA GEÇİRDİK’

Önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirten Uraloğlu, “Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi, 1915 Çanakkale Köprüleri, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey gibi dev projeleri birbiri ardına hayata geçirdik. Marmara karayolları Yüksek standartlı bölünmüş yollar Ülkemizin her noktasına hızlı, güvenli ve konforlu ulaşımı mümkün hale getirdik Bölünmüş yol ağımızı 6 bin 100 kilometreden 29 bin 373 kilometreye, otoyol ağımızı ise 1714 kilometreden yükselttik kilometreyi 3 bin 726 kilometreye çıkardık, demiryolu ağımızı 10 bin 948 kilometreden 14 kilometreye çıkardık, aktif havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye, terminal kapasitemizi ise 55 milyon yolcudan 337,5 milyon yolcuya çıkardık. Ülkemizi sıfırdan yüksek hızlı trenle tanıştırarak 2 bin 251 kilometre hızlı tren ağını 2002 yılından bu yana aktif havalimanı sayımızı 26’dan 57’ye, terminal kapasitemizi ise 55 milyon yolcudan 337,5 milyon yolcuya çıkardık. Dış hatlarda 50 kilometre artırdık. “Ülkede 60 noktaya uçuş varken, uçuş ağımıza 283 yeni nokta ekleyerek 343 noktaya çıkardık. Denizcilik alanında uluslararası liman sayımızı 152’den 190’a, tersane sayımızı ise 152’den 190’a çıkardık. 37’den 85’e, yat bağlama kapasitemiz ise 8 bin 500’den 25 binin üzerine çıktı” dedi.

‘ULAŞIM PLANLARININ HAZIRLANMASINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ’

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yaşam kalitesini artıracak yatırımların devam edeceğini kaydeden Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar olduğu gibi güçlü, modern ve sağlam bir altyapı ve üstyapı temelinde ‘Türkiye Yüzyılı’nı hep birlikte inşa edeceğiz, milletimizin yaşam kalitesini sürekli yükselteceğiz. Artan nüfus oranları artık bunun ötesine geçecek. klasik yaklaşımlarla, sürdürülebilir politika ve projelerle, ileri teknolojileri de içeren bir çözüm arayışını zorunlu kılmaktadır.Günümüzde hem ülkemizde hem de dünyada pek çok şehrin dijital dönüşüm sürecinden geçtiğini ve çağa ayak uydurmaya çalıştığını görüyoruz. Bu noktada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak şehir içi ulaşım sistemlerinin kurulması ve geliştirilmesinin yanı sıra uluslararası ve ulusal ulaşım sistemimize de yatırımlar yapıyoruz.Şehirlerimize birçok destek sağladık ve sağlamaya da devam ediyoruz. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Düzce ve Trabzon olmak üzere birçok ilimizde ‘Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planları’ hazırlayıp ulusal ulaşım sistemimize entegre etmeye başladık. Ulaşım planlarının hazırlanmasına büyük önem veriyoruz. “Bu programlara dahil olmayan şehirlerimizi de kapsayacak yeni projeleri hayata geçirmek için Avrupa Birliği ile birlikte çalışıyoruz, büyük ve güçlü Türkiye’nin her noktasında ulaşım ve iletişim alanında dünya çapında projeler hayata geçiriyoruz. “

‘ÇOK DEĞERLİ BİR ADIM ATIYORUZ’

Trabzon Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı Projesi ile Trabzon’u daha yeşil, çevre dostu ve erişilebilir bir şehir haline getirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Uraloğlu, “Türkiye, ulaşım alanında AB müktesebatıyla uyumlu yüksek standart ve kuralların uygulanması yönündeki çalışmalarını sürdürüyor. Ülkemizin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde, 2002 yılından bu yana devam eden Türkiye-Avrupa Birliği Mali İşbirliği, ulaşımın her sektöründe bu çalışmaları desteklemekte ve hızlandırmaktadır.Bu bağlamda Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı, Ankara- İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Köseköy-Gebze Kesimi, Irmak-Karabük-Zonguldak ve Samsun-Kalın Demiryolu Hat projelerinde olduğu gibi kamu kaynaklarına AB hibelerini de ekliyoruz.Bu bağlamda Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım projeleri yürütüyoruz. Trabzon Belediyesi dışında Kocaeli, Ankara, Düzce, İstanbul ve İzmir belediyeleriyle de bu şehirler için 16,3 milyon euroluk hizmet alım sözleşmesi imzaladık. Trabzon Sürdürülebilir kentsel ulaşım planı projesi için hayata geçireceğim yatırım yaklaşık 2 milyon euro. Ayrıca sürdürülebilir kent içi ulaşım kapsamında; Bütçemizi Trabzon Büyükşehir Belediyemize bisiklet yolları yapımına 1,7 milyon euro, tedarik satın alma projelerimize ise 2,2 milyon euro ayırdık. Bu projeleri en kısa sürede hayata geçireceğiz. “Bu projeyi hayata geçirerek Trabzon’u daha yeşil, daha çevreci, daha erişilebilir bir şehir haline getirecek, şehrimizin trafik güvenliğini artıracak çok değerli bir adım atıyoruz” dedi.

sarayonu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu