Ekonomi

Yandex, Rusya’daki varlıklarını 5,2 milyar dolara satacak

‘Rusya’nın Google’ı’ olarak adlandırılan Yandex NV, önemli bir gelişme olarak Rusya’daki varlıklarını 475 milyar ruble yani 5,21 milyar dolar karşılığında yatırımcılardan oluşan bir konsorsiyuma satmaya hazırlanıyor. Bu işlem, Rusya’nın ülkenin en önde gelen teknoloji firmasının tam sahibi olmasını sağlayacak ve şirketin bir zamanlar aktif olarak dahil olduğu Batı teknoloji alanından kararlı bir uzaklaşmaya işaret edecek.

NASDAQ:YNDX borsasında listelenen Yandex NV, Rusya’da arama, reklam ve araç çağırma hizmetlerini içeren bir çevrimiçi hizmetler paketi geliştirdi. Şubat 2022’de Ukrayna’da başlayan çatışma öncesinde Yandex, dünyaya açılma potansiyeli olan bir Rus şirketi olarak görülüyordu. Ancak ortaya çıkan jeopolitik iklim rotanın değişmesine neden oldu.

Satış, Rusya hükümetinin yabancı varlık satışları için talep ettiği ‘gerçeğe uygun değer’ üzerinden en az %50 oranında zorunlu bir indirimi yansıtıyor. Yandex’in piyasa değeri, Moskova Borsası’nda üç ayın en yüksek ortalamasına göre 10,2 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu, Ukrayna işgali öncesindeki yaklaşık 30 milyar dolarlık değerinden önemli bir düşüşü temsil ediyor.

Anlaşma, en az 230 milyar ruble nakit bileşeni ve yaklaşık 176 milyon Yandex NV A Sınıfı hisseyi içerecek şekilde yapılandırıldı. Rusya dışında nakit ödemelerin Çin Yuanı cinsinden yapılması dikkat çekiyor. Sürecin tamamlanmasının ardından Yandex NV, Yandex markasını kullanmayı da bırakacak.

Satın alan Consortium.First, Solid Management ve petrol devi Lukoil’in sahibi olduğu Argonaut gibi finansal yatırımcılar tarafından yönetilen yeni bir yatırım fonunu içeriyor. Konsorsiyumdaki diğer alıcılar arasında Rus girişimciler Alexander Chachava, Pavel Prass ve Alexander Ryazanov’un liderliğindeki Infinity Management, IT.Elaboration ve Meridian-Servis yer alıyor.

Yandex NV, satın alma konsorsiyumunun hiçbir üyesinin ABD, AB, İngiltere veya İsviçre’nin yaptırımları altında olmadığını, bunun da satış açısından önemli bir konu olduğunu vurguladı.

Satışın tamamlanması düzenleyici kurumların ve hissedarların onaylarına bağlı ve iki aşamada gerçekleşmesi bekleniyor. İlk fazın 2024 yılının ilk yarısında, ikinci fazın ise önümüzdeki yedi haftada tamamlanması bekleniyor. Satın alma sürecinin ardından Yandex NV, yeni bir halka arzın oluşturulmasına kadar A Sınıfı hisselerini Moskova Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkarmayı planlıyor.

Yandex NV’nin yönetim konseyi lideri John Boynton, anlaşmayı “olağanüstü koşullar” göz önüne alındığında hissedarlar ve kullanıcılar için en olumlu sonuç olarak nitelendirdi.

Yandex NV satış sonrası; Bulut, veri analitiği, otonom sürüş ve eğitim teknolojileri alanlarındaki erken aşama teknoloji işlerine ek olarak, Finlandiya’da bir veri merkezi, 1.300 çalışan ve 2024 yılına kadar geçerli geçiş lisansları elinde kalacak.

Yandex’in yönetim grubu, Rusya’daki çalışanlarına yazdığı mektupta, satışa rağmen şirketin bağımsızlığını ve özünü korumaya kararlı olduklarını vurguladı.

InvestingPro İçgörüleri

Yandex NV’nin yakın zamanda Rusya’daki varlıklarını satma kararının ışığında, yatırımcılar ve piyasa gözlemcileri şirketin mali ölçümleri ve piyasa performansı hakkında ek bilgiler bulabilirler. InvestingPro verilerine göre Yandex NV’nin şu anda piyasa değeri 6,85 milyar dolar. Şirket, 20,54’lük bir F/K oranıyla işlem görüyor; bu oran, 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ay göz önüne alındığında 16,88’e düşüyor; bu, yakın vadeli kazanç büyümesine kıyasla düşük bir F/K oranını yansıtıyor. Bu, şirketin kazanç potansiyeline göre makul şekilde değerlendiğini göstermektedir.

Yandex’in geliri, 2023’ün 3. çeyreği itibarıyla son on iki ayda %53,09’luk bir artışla etkileyici bir şekilde arttı. Şirketin aynı dönemde %54,89’luk güçlü bir brüt kar marjı da var; bu, Interactive’de verimli operasyonlara ve sağlam bir iş modeline işaret ediyor. Medya ve Hizmetler sektörü. Bu olumlu göstergelere rağmen, InvestingPro’nun yatırımcı duyarlılığını etkileyebileceği yönündeki ipucuna göre net gelirin bu yıl düşmesinin beklendiğini belirtmekte fayda var.

Derinlemesine bir analiz yapmayı düşünenler için InvestingPro, https://www.investing.com/pro/YNDX adresinden incelenebilecek Yandex NV hakkında ek ipuçları sunmaktadır. Aboneler, şirketin ihtiyatlı borç seviyesi, ticaret modelleri ve hissedarlara temettü ödemesi yapılmaması dahil olmak üzere çok sayıda bilgiye erişebilir. Özel bir Yılbaşı indirimi ile InvestingPro abonelikleri %50’ye varan indirimlerle sunuluyor. Daha da fazla fayda sağlamak için 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın. SFY24veya 1 yıllık abonelikte %10 ek indirim için SFY241 Kupon kodunu kullanın. Şirketin geçişini yakından takip edenlere değerli bilgiler sağlayabilecek, Yandex NV için 9 InvestingPro İpucu daha var.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

ulubeyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu