Ekonomi

Yellen küresel finans ve Çin büyümesi üzerine kilit görüşmeler için hazırlanıyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in bu hafta boyunca uluslararası finans liderleriyle kritik görüşmelerde bulunması planlanıyor. Görüşmeler, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası’nın Washington’daki bahar toplantılarının yanı sıra gerçekleşecek. Yellen, küresel tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi, finansal sistem istikrarının sağlanması ve Ukrayna’ya desteğin genişletilmesi gibi çeşitli acil konuları ele almayı hedefliyor.

Önemli bir gelişme olarak Yellen Çarşamba günü Güney Kore ve Japonya maliye bakanlarıyla ilk kez üçlü bir toplantı gerçekleştirecek. Bu toplantının gündeminde Rusya ve İran’a yönelik yaptırımların koordine edilmesi, tedarik zincirlerinin güvence altına alınması ve Pasifik Adalarında iklim ve mali dayanıklılığın arttırılması gibi bir dizi konu yer alıyor.

Yellen’in gündeminde ayrıca Birleşik Krallık ve Avrupa Bankacılık Birliği yetkilileriyle bir finansal istikrar tatbikatı da yer alıyor. Bu tatbikat, finansal belirsizlik dönemlerinde gelişmiş koordinasyon ve iletişim yoluyla finansal sistemleri desteklemek üzere tasarlanmıştır.

Yedi Grup (G7) endüstriyel demokrasiler ve 20 Grup (G20) büyük ekonomiler toplantıları sırasında Yellen, Rusya ile olan çatışmasında Ukrayna’ya yardım etmek için dondurulmuş Rus egemen varlıklarının kullanılmasına ilişkin tartışmaları zorlayacak. Bu varlıklara ilişkin potansiyel planların ayrıntıları açıklanmamış olsa da, görüşmelerin G7 liderlerine Haziran ayında İtalya’da yapılacak zirvede değerlendirmeleri için seçenekler sunması amaçlanıyor.

Yellen ayrıca Çinli yetkililerle “dengeli büyüme” konusunda ayrıntılı görüşmelerde bulunacak. Bu görüşmeler, bu ayın başlarında başlatılan ve Çin’in elektrikli araçlar ve temiz enerji gibi sektörlerdeki fazla endüstriyel kapasitesini ele almaya odaklanan yeni bir ABD-Çin diyaloğunun devamı niteliğinde. Nisan ayı başlarında Guangzhou ve Pekin’e yaptığı ziyaretin ardından Yellen, Çin tarafıyla daha ayrıntılı veri alışverişinde bulunmayı amaçlayarak kapasite fazlası konusunu daha da derinlemesine inceleyecek.

Yellen ayrıca ABD ekonomisinin gücünü savunacak, kırılgan ülkelerin borçlarının hafifletilmesi konusunda ilerleme kaydedilmesi için bastıracak ve iklim değişikliğiyle daha iyi mücadele etmek için çok taraflı kalkınma bankalarında reformları teşvik edecek.

Hazine Bakanı’nın Salı günü bu toplantıları ve diğer ilgili konuları ele almak üzere bir basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Yellen, ABD’nin enflasyonun iş piyasasına önemli ölçüde zarar vermeden ya da ciddi bir durgunluğa yol açmadan düştüğü bir senaryo olan ‘yumuşak iniş’e giden yolu vurgulayacak. Yellen’in mesajı, ABD’nin kısa vadeli riskleri azaltma ve sürdürülebilir uzun vadeli küresel büyümeyi teşvik etme çabalarını vurgulayacak ve ‘yumuşak inişin’ faydalarının dünya çapında eşit olarak dağılmayabileceğini kabul edecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

soke-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu