Haber

Abdülkadir Selvi: Kendi milletvekilini tehdit eden başkan kim?

Hükümete yakınlığıyla tanınan Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in Genel Başkan Yardımcısı seçilmesinin ardından boşalan Genel Başkanlık koltuğuna aday olmaya hazırlanan Adana Milletvekili Orhan Sümer’in CHP tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Özel. Selvi, Özel’in adaylıktan çekilmesini istediği Orhan Sümer’i, “Bakın Zeydan’ı aday gösterdik ama bir hafta sonra geri çekeriz” diyerek tehdit ettiğini iddia etti.

Selvi’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

HP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Lider Vekilliğine seçildiğinde Genel Müdürlük görevinden istifa ediyor. Yönetim Şefi için seçim kararı alınıyor. Adana Milletvekili Orhan Sümer ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan’ın isimleri öne çıkıyor.

‘Adaylığını geri çekmesi için baskı yapıyor’

Parti içi demokrasinin işlediğini, milletvekillerinin yarıştığını, en çok oyu alan kişinin seçildiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ednan Arslan’a Özgür Özel, Orhan Sümer’e ise Kılıçdaroğlu destek oluyor. Orhan Sümer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a yakın bir isim. Özgür Özel, önce Zeydan Karalar ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vaha Seçer aracılığıyla Orhan Sümer’e adaylıktan çekilmesi için baskı yapıyor. Ama Orhan Sümer popüler bir milletvekili. Kazanacağını düşünüyor. Geri adım atmıyor. Canlı yayındaymışçasına anlatacağımız hikaye bundan sonra başlıyor.

Bunun üzerine bizzat Özgür Özel devreye giriyor. Seçimden bir gün önce Orhan Sümer’i makamına çağırır. Orhan, Sümer’e, ‘Benimle nasıl yarışabilirsin? “Cumhurbaşkanına karşı siyaset yapılabilir mi?” azarlıyor. Orhan Sümer geri adım atmayınca bu kez tehdit devreye giriyor. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer’i, “Bakın Zeydan’ı aday gösterdik ama bir hafta sonra geri çekeceğiz” diyerek tehdit ediyor. Sonra ne olur?

‘GERİ ÇEKİLME TEHDİDİ ETKİLİ’

Orhan Sümer Meclis’e giderek birlikte hareket ettiği milletvekilleriyle görüşüyor. Özgür Özel’le yaptığı konuşmayı anlatıyor. Ancak bu sırada tansiyonu da yükseliyor. Zeydan Karalar’ın adaylığından çekilme tehdidi etkili oluyor. Zeydan Karalar ile telefon bağlantısı kuruldu. Kılıçdaroğlu ekibi ortada bir değerlendirme yapıyor. Orhan Sümer’in geri çekilmesine karar verildi.

‘ÖZEL AĞIR BİR YENİLGİ YAŞIYOR’

Ancak Orhan Sümer’in tehdidi grubun daha da keskinleşmesine neden olur. Kılıçdaroğlu grubu tepki olarak Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ı aday gösteriyor. Özgür Özel, Ednan Arslan’ın seçilemeyeceğini düşündüğü için Kılıçdaroğlu ekibinin de hoş karşılayabileceği bir isim olan Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün’ü aday gösteriyor. Yaşar Tüzün’ün muhalefet partisinden 10’a yakın milletvekilinin desteği var ama bu onun seçilmesine yetmiyor. Kılıçdaroğlu takımının adayı Uğur Bayraktutan 67 oy alırken, Özgür Özel’in desteklediği Yaşar Tüzün 55 milletvekiliyle kaldı. Böylece Özgür Özel, Kılıçdaroğlu karşısında ağır bir yenilgiye uğradı. (TAM MAKALE)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu