Haber

Bingöl Barosu: Karaçubük köyünde açık oylama yapıldı

Fırat Bulut

BİNGÖL – Bingöl’ün Adaklı İlçesi’ne bağlı Karaçubük köyünde usulsüz oy kullanıldığı iddia edildi. Tezlere göre köylüler, Karaçubuk İlköğretim Okulu’nda sandık başkanının izni ve bilgisi dahilinde 2’şer ve 3’er kişilik kabineye girerek oy kullandı. Okuldaki gözlemcilerin itirazı üzerine köylüler gözlemcilere saldırdı. Sandık başkanı jandarmayı aradığında etik olmayan oylamaya karşı çıkan gözlemciler dışarı atıldı.

Usulsüzlüğün duyulması üzerine avukatlar ve siyasi parti temsilcileri bölgeye gitti. Ayrıca Kığı-Adaklı İlçe Seçim Kurulu Başkanı olay yerine gelerek sandık kurulu üyelerinden bilgi aldı.

‘BU KÖYDE HER YIL BENZER ŞEYLER OLUYOR’

CHP Adaklı ilçe lideri Mehmet Ali Tüzün, “Haber alınca köye gittik ama bize de saldırmaya çalıştılar. Bu köyde her yıl benzer şeyler oluyor. Açık oylamanın kullanıldığını iddia etti. İlçe Seçim Heyeti Başkanı geldikten sonra gözlemcileri içeri aldılar” dedi.

Bingöl Barosu Seçime Uyum Üyesi Osman Bürçün, “Olayın haber verilmesinin ardından baro avukatlarımız köye gitti. Yaşlı seçmenler açık oy kullandı. Sandık kurulu üyeleri tarafından tutanak tutuldu. Şu anda köyde bir sıkıntı yok” dedi.

Adaklı İlçe Seçim Kurulu Başkanı’nın araya girmesiyle okuldan ihraç edilen avukatlar, itiraza yetkili taraf temsilcileri ve gözlemcilerin geri alındığı ve oy verme işleminin usulüne uygun olarak devam ettiği öğrenildi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu