Teknoloji

ABD uçak gemisi USS George Washington 2024’te Japonya’ya dönecek

Çin’in Hint-Pasifik’te artan bölgesel etkisi karşısında ABD, askeri müttefiki Japonya ile deniz işbirliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

ABD Donanması, Japonya’nın Yokosuka Deniz Üssü’nde demirleyen USS Ronald Reagan uçak gemisinin 2024 baharında ABD’ye döneceğini duyurdu.

Buna göre, daha önce Japonya’da konuşlanmış olan USS George Washington uçak gemisi, 2024’ün ikinci yarısında Yokosuka’ya dönecek.

USS George Washington, 2008-2015 yılları arasında görev yaptı. Bu, nükleer enerjiyle çalışan bir uçak gemisinin bir Japon limanına ilk konuşlandırılmasıydı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı, ABD uçak gemilerinin görev değişikliği hakkında Yokosuka Belediye Başkanı Kamiji Katsuaki’yi bilgilendirdiğini duyurdu.

Belediye Başkanı Kamiji yaptığı açıklamada, “ABD Donanmasının devam eden varlığının Japonya’nın barışı ve bölgesel istikrarı için önemli olduğunu” söyledi.

Yokosuka şehri, başkent Tokyo’nun doğusunda, Kanagawa Eyaletinde yer almaktadır. Nimitz sınıfı uçak gemisi USS George Washington nükleer enerjiye sahiptir.

ABD’nin bölgedeki uçak gemileri, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDG) ve Güney Kore ordusu iş birliğinde düzenlenen ortak tatbikatlara katılıyor.

hizanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu