Haber

Kayseri’de Emniyet Kemeri Uygulaması

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, emniyet kemeri takmayan sürücüleri cezalandırmak yerine simülasyon araçta göstererek kaza anında yaşananları onlara gösterdi.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen uygulamada ekipler, öncelikle trafikte emniyet kemerini takmayan sürücüleri tespit ederek durma noktasına götürdü. Ekipler daha sonra sürücüleri portatif simülasyon aracına alarak araca bindirerek emniyet kemeri takılmadığı takdirde kaza durumunda ne olacağını gösterdi.

Kayseri Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Büroları Başkomiser Yardımcısı Hüseyin Yılmaz, “Bugün burada bir faaliyet yapıyoruz. Sürücülerimizi ve emniyet kemeri takmayan yolcularımızı buradaki simülasyon aracına davet ediyoruz, onların değerini görmeleri ve yaşamaları için. Emniyet kemeri pratikte. İndiklerinde emniyet kemerinin ne kadar değerli olduğunu anlıyorlar.” Anlıyorlar. Halkımızdan isteğimiz emniyet kemerlerini takmalarıdır. Elbette her şey ceza değildir. Zaten amacımız ceza değil. Halkımızın bazı şeyleri burada göstererek, yaşayarak öğrenmesini istiyoruz. Emniyet kemerinin ne kadar değerli olduğunu öğrenmelerini istiyoruz. Burada ölümcül kazaların yüzde 45’inden emniyet kemerleri sorumlu. “Yüzde 10 önleyici etkisi var. Üstelik yaralanmalı kazalarda yüzde 60 yani yarıdan fazla önleyici etkisi var. Özellikle sürücü ve yolcularımızın emniyet kemerlerini takmalarını rica ediyoruz” dedi.

Simülasyon aracına binen Davut Enes, “Araç biraz yavaş dönüyor ama kaza anında daha hızlı ve daha şiddetli oluyor. Camlar kırılıyor. Bu aslında çok güzel bir deneyim. Öğreniyoruz. Çok öğretici ve kaza durumunda ne yapmanız gerektiğini öğretiyor.”

Simülasyon aracına da binen Kaan Bahadır, “Simülasyon aracı gerçekten çok faydalı oldu. Emniyet kemerinin değerini daha iyi anladım. Bundan sonra emniyet kemerimi hep takacağım.” – KAYSERİ

haberhemsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu