Haber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı KKTC heyetiyle görüştü

TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Kurulu Başkanı Adil Karaismailoğlu, KKTC Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komisyonu Başkanı Emrah Yeşilırmak başkanlığındaki heyetle görüştü.

Meclis’te düzenlenen toplantıda konuşan Karaismailoğlu, her zaman Kıbrıs Türkünün yanında olduklarını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı görevi sırasında KKTC’yi sık sık ziyaret ettiğini belirten Karaismailoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ortaya koyduğu durumu ve Kıbrıs’ta iki devletli çözüme destek vermelerinin önemini anlattı.

“Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınma zamanı gelmiştir ve bunu her platformda dile getiriyoruz.” Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu durumu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dile getirdiğini hatırlattı.

Karaismailoğlu, en büyük arzularının KKTC’nin uluslararası toplumda hak ettiği yere ulaşması olduğuna dikkat çekerek, bu bağlamda çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

KKTC’de yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Karaismailoğlu, “KKTC’de 2023 yılı itibarıyla 49 kilometresi bölünmüş yol, 13 kilometresi birinci sınıf olmak üzere toplam 62 kilometre uzunluğunda 5 yol inşa edilecek. Toplam proje bedeli Ankara kaynaklı 2 milyar 750 milyon lira.” “Projeyle birlikte 322 kilometre uzunluğundaki 3. sınıf yol alanında inşaat ve onarım çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

KKTC Cumhuriyet Meclisi İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komisyonu Başkanı Yeşilırmak, Türkiye’nin KKTC’deki yatırımlarının çok değerli olduğunu vurguladı.

KKTC’deki altyapı ve ulaşım çalışmalarına değinen Yeşilırmak, Türkiye’nin bu alanda yaptığı yatırımlara dikkat çekti. Sahil yolları ve köy yollarının yapımının halk için çok değerli olduğunu belirten Yeşilırmak, ulaşım alanında yapılan yatırımlardan dolayı da kendilerine teşekkür etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi ve CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır, turizmin KKTC için önemine dikkat çekerek, “KKTC’yi bir şehirden dönüştürmek gerekiyor. kumar adasına gidin ve hem tatil hem de iş turizmine daha fazla yatırım yapın.” söz konusu.

Adanın özellikle kongre turizminde kullanılabileceğinin altını çizen Çorabatır, KKTC kıyılarının adanın güneyine göre daha şanslı bir konumda olduğunu söyledi.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu