İş

MTSO Başkanı: Yerinde dönüşüm desteği maliyetin yüzde 60’ını, vatandaş ise yüzde 40’ını ödemeli

Yerinde dönüşüm hibe ve kredi takviye paketini daha değerli kılan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Çet Sadıkoğlu, yerinde dönüşümün esasının yüzde 60 maliyet, yüzde 40 devlet ve yüzde 40 olması gerektiğini söyledi. TOKİ deprem konutlarında olduğu gibi vatandaşların yüzdesi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Cet Sadıkoğlu, yerinde dönüşüm projesi ile açıklanan hibe ve kredi takviyesini değerlendirdi. Depremin açtığı yaranın daha hızlı sarılması için açıklanan hibe ve kredi takviyelerinin artan inşaat maliyetlerini karşılayabilecek düzeyde olması gerektiğini vurgulayan Lider Sadıkoğlu, “Binlerce konut ve işyeri deprem nedeniyle yıkıldı ve yıkılacak. 6 şubatta yaşadığımız deprem.Yıkılan binaların yerinde dönüşümü ile ilgili geçtiğimiz günlerde yeni bir güçlendirme paketi açıklandı.Bu rakamlarla ev ve iş yeri yapılmaz diyorlar.Sadece baktığımızda sadece rakamlara baktığımızda. Son 3 ayda demir ve çimento başta olmak üzere birçok inşaat malzemesinin yüzde 20 arttığını görüyoruz. Akaryakıtın litre fiyatındaki artışla birlikte inşaat malzemelerindeki artışın daha da hızlanacağı aşikar” dedi.

Hibe ve kredi desteği için TOKİ deprem evlerini örnek veren Başkan Sadıkoğlu, “Evini ve işyerini kaybeden vatandaşlarımızın yerinde dönüşüm için alacakları hibe ve kredi kadar paraya da ihtiyacı olacak. Böyle bir konjonktürde vatandaşlarımızın bu yükün altından kalkması çok zor, “Hesaplamada çıkan rakamın yüzde 60’ını hibe, yüzde 40’ını kredi olarak desteklemek daha faydalı olur. Evleri yıkılan vatandaşlarımızın, iş yeri yıkılan, sermayesi sıfırlanan üyelerimizin bu yükü taşıması mümkün değil. Üyelerimizden gelen bilgi ve talepler ışığında hazırladığımız resmi yazımızı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na gönderdik. Bu konunun takipçisi olacağız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından; Kendi evini yapmak isteyenlere 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli ve faizsiz olmak üzere daire başına 500 bin TL hibe, 800 bin liraya kadar kredi verileceği açıklandı. , kendi işyerini yapmak isteyenlere ise 250 bin TL hibe ve 500 bin liraya kadar kredi verilecek. – MALATYA

of-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu