Haber

Seçim yasakları resmen başladı! Bunlara dikkat…

Seçim yasakları çerçevesinde propaganda yasağı saat 18.00 itibariyle başladı. Her türlü medya organları 24 saat boyunca seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak.

24 SAAT PROPAGANDA YASAĞI
Türkiye tüm dikkatini seçimlere verirken, 24 saat propaganda yasağı saat 18.00 prestijiyle devreye girdi. Yarın sandık kapanana kadar propaganda içerikli haber ve yayın yapılmayacaktır. 18.00-21.00 saatleri arasında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçime ilişkin haber ve tebliğleri yayımlanacak. 21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacak, YSK bu saati daha erkene alabilecek.

ALKOLLÜ İÇECEKLER SATIŞI YAPILMAYACAK
Oy verme işlemi ülke genelinde saat 08:00’de başlayacak ve saat 17:00’de sona erecek. 06:00-00:00 saatleri arasında alkollü içecek satışı yapılmayacaktır. Ayrıca kahvehane, kahvehane ve internet kafe gibi halka açık tüm eğlence yerleri seçim günü kapalı kalacaktır.

SADECE RESTORANLARDA YEMEK
Eğlence yeri olan restoranlarda sadece yemek servisi yapılabilir. Yerleşim yerlerinde asayiş ve asayişi sağlamakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak.

RTÜK’TEN AÇIKLAMA
Öte yandan Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), propaganda yasakları konusunda yayıncı kuruluşları uyardı. YSK’nın yayımladığı seçim takvimine göre propaganda özgürlüğü 13 Mayıs Cumartesi günü saat 18.00’de sona erecek.

“18 SAAT’E KADAR TAHMİN VE YORUM YASAKTIR”
Cumartesi günü saat 18.00’e kadar mitinglerin yayınlanabileceği hatırlatılan seçim yasaklarına ilişkin şu hatırlatmalarda bulunuldu: “Yani seçimlerde aday olmayan gazeteci, akademisyen gibi şahısların da bulunmasında bir sakınca yok. , seçimden önceki gün saat 18.00’den sonra yapılacak tartışma programlarında YSK Seçim günü kararına göre seçim günü saat 18.00’e kadar basında seçimler ve sonuçlarına ilişkin tahmin ve yorum yapmak yasaklanacak. .

“21 YILDAN SONRA YAPILAN TÜM YAYINLAR ÜCRETSİZDİR”
Sandıklar kapandıktan sonra yayın serbestliğinin olmadığı durumlarda seçim sonuçlarının açıklanması, gerçeğe aykırı bilgi verilmesi ve kamuoyunu yanıltabilecek manipülasyon amaçlı yayınlar yapılması kesinlikle yasaktır. 14 Mayıs saat 21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacak ve YSK bu saati daha erken belirleyebilecek.

“KURALLARA UYMAYANLARA AĞIR YAPTIRIMLAR”
Yayın yasağına uymayan kuruluşlara en ağır yaptırımlar uygulanacak. Tüm yayıncılarımızdan bu kurallara titizlikle uymaları Üst Kurulumuz’un beklentisidir. YSK seçim takvimine aykırı yayınların tespiti halinde Radyo ve Televizyon Üst Kurulu gerekli tedbirleri alır.

azdavay-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu