Haber

Sırp lider Vuciç, ülkenin savunmasını güçlendirmek için 5 bin kişinin askere alınacağını söyledi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, özel kuvvetlerin güçlendirilmesini istediklerini belirterek, 5 bin kişinin askere alınacağını duyurdu.

Vucic, başkent Belgrad’daki Askeri Merkez’de gerçekleşen ve Sırp ordusunun 2022’deki faaliyetleri ve durumunun ele alındığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin bundan sonra yerli üretim insansız hava araçlarına odaklanacağına işaret eden Vucic, “Özel kuvvetlerin güçlendirilmesi için çalışmalar yapacağız. Bu kapsamda 5 bin kişinin askere alınması için duyuru yapılmasını talep edeceğim. 15 Şubat Devlet Günü’nde özel kuvvetler.” dedim.

Savunma sanayisini güçlendirmeye yönelik faaliyetler de yürüteceklerini belirten Vucic, askerlerin maaşlarına zam kararı aldıklarını bildirdi.

Ukrayna’daki savaşın Sırbistan’ı olumsuz etkilediğini dile getiren Vucic, “Parasını ödediğimiz askeri teçhizatı ithal edemiyoruz. Aynı şekilde yedek parça da getiremiyoruz. Bu nedenle güçlü yanlarımıza odaklanacağız.” terimleri kullandı.

Savunma Bakanı Milos Vuceviç de kriz zamanlarında Sırp ordusunun gösterdiği vatanseverlikten memnun olduklarını belirterek, Kosova ile yaşanan son gerilimde ordunun verilen emirleri eksiksiz yerine getirdiğini vurguladı.

Sırbistan’ın savunmasını güçlendirmek için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Vuceviç, ülkesinin askeri tarafsızlık duruşunu sürdürdüğünü yineledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu