Haber

Üniversite öğrencilerinden ‘Hayat Kurtaran’ projesi

Üniversite öğrencilerinden ‘Hayat Kurtaran’ projesi

ELAZIĞ – Fırat Üniversitesi Bağlantı Fakültesi öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında köyde yaşayan vatandaşlara başta heimlich hareketi olmak üzere ilk yardım bilgilendirmeleri yaptı.

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri ‘Hayat Veren Ol’ isimli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Türk Kızılayı Elazığ Şubesi’nin desteğiyle öğrenciler, ‘Eğitim Hiç Bu Kadar Kurtarıcı Olmamıştı’ sloganıyla projeye katıldı. Öğretim Görevlisi Mehmet Fatih Çakar’ın koordinasyonunda köylere gitti. Köy sakinlerini tek tek ziyaret eden öğrenciler, başta heimlich hareketi olmak üzere temel ilk yardım bilgileri verdi. Köydeki vatandaşlar ve yaşlılarla uzun uzun sohbet eden öğrenciler daha sonra yine ilk yardımla ilgili broşür dağıttı.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 3. sınıf öğrencisi Baht Boğahan proje hakkında bilgi vererek, “Bugün mahalle içinde olmasına rağmen merkezden biraz uzakta olan köy halkımız halkla birlikte Kızılay, ‘Hayat Veren Sen Ol’, ‘Eğitim Hiç Bu Kadar Kurtarıcı Olmamıştı’ sosyal sorumluluk projemizi duyurdu. ‘Olmadı’ mottosuyla bunu gerçekleştirmek için buradayız. Halkımızı tek tek, ilk yardım konusunda bilgilendirmek ve ilk yardımın önemini anlatmak.”

Kızılay Gönüllüsü Fatma Kara, “Üniversite öğrencileri ile Şahinkaya Mahallesi’ndeki haneleri ziyarete geldik. Yaşlı teyze ve amcalarımıza ilkyardım eğitimi verdik. İlkyardım eğitimi verdik. İlkyardım nedir, kimi aramamız gerektiğini anlattık. .Heimlich hareketinin nasıl uygulanacağını anlattık.”Burun kanamalarında yapılacak müdahaleleri anlattık. Daha sonra ilk yardım kitapçığından verdik” dedi.

81 yaşındaki Gabriel ve Milkiye Dümer çifti öğrencilere teşekkür ederek, “Gençlerden Allah razı olsun. Böyle gençleri hep istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu