Teknoloji

Volkswagen üç ayda 4,9 milyar euro kar elde etti

Audi, Bugatti, Seat, Skoda ve Porsche markalarını bünyesinde barındıran VW Cluster, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin son mali sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, geçen yılın Temmuz-Eylül döneminde 4,26 milyar euro olan kümenin özel kalemler öncesi kârı, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 14,9 artışla 4,9 milyar euroya yükseldi.

Grubun üçüncü çeyrekteki araç teslimatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak yaklaşık 2,3 milyon adede ulaştı.

Alman üreticinin yılın 9 aylık döneminde satışları yüzde 16 artışla 235,1 milyar Euro’ya, faaliyet karı ise yüzde 7 artışla 16,2 milyar Euro’ya ulaştı.

ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIŞLARI YÜZDE 45 ARTTI

Şirketin tamamen elektrikli otomobilinin teslimatları aynı dönemde yüzde 45 artarak 531 bin 500 adede ulaştı.

VW, ham petrol ve enerjiye yönelik riskten korunma faaliyetlerinin bu yıl başlangıçta beklenenden daha olumsuz bir etki yaratması nedeniyle kar beklentilerini düşürmüştü.

Şirket, 23 Ekim’de, bu yıl özel kalemler öncesi faaliyet kârının geçen yıl 22,5 milyar avro seviyesinde olmasını beklediğini, daha önce 7,5 ile 7,5 milyar avro arasında olduğu iddia edilen kâr marjının (kârın ciroya oranı) ise bu yıl 22,5 milyar euro seviyesinde olmasını beklediğini açıklamıştı. Yüzde 8,5, yüzde 7-7 arasındaydı. 7.3 bandında olacağını açıkladı.

Volkswagen teslimat ve satış tahminlerini korudu. Şirketin bu yıl 9-9,5 milyon araç teslim etmesi beklenirken, satışların yüzde 10-15 oranında artacağı iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Polatlı Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu